راهنمای گردشگری

راهنمای فارسی گردشگری

EASA برای مقابله با تهدید ایمنی هوانوردی ناشی از جعل و پارازیت GNSS با یاتا شریک می شود


آرم EASA-IATA

کلن، 26 ژانویه 2024 – آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا (EASA) و انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) نتیجه گیری یک کارگاه به طور مشترک در مقر EASA برای مبارزه با حوادث جعل و پارازیت GNSS میزبانی شد.

نتیجه گیری سطح بالای کارگاه این بود که تداخل با سرویس های ماهواره ای که اطلاعاتی در مورد موقعیت دقیق هواپیما ارائه می دهد، می تواند چالش های مهمی برای ایمنی هوانوردی ایجاد کند. کاهش این خطرات مستلزم اقدامات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است که با اشتراک‌گذاری اطلاعات حادثه و راه‌حل‌ها آغاز می‌شود.

لوک تایتگات، سرپرست اجرایی EASA گفت: «سیستم‌های GNSS مزایای فوق‌العاده‌ای برای حمل و نقل هوایی در افزایش ایمنی عملیات در یک فضای هوایی مشترک شلوغ ارائه می‌دهند. اما ما شاهد افزایش شدید حملات به این سیستم‌ها بوده‌ایم که خطر ایمنی را به همراه دارد. EASA در حال مقابله با خطر خاص این فناوری های جدید است. ما فورا باید اطمینان حاصل کنیم که خلبانان و خدمه می توانند خطرات را شناسایی کنند و بدانند که چگونه واکنش نشان دهند و ایمن فرود بیایند. در میان مدت، ما باید الزامات گواهینامه سیستم های ناوبری و فرود را تطبیق دهیم. برای بلندمدت، باید اطمینان حاصل کنیم که در طراحی سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای آینده مشارکت داریم. مقابله با این خطر یک اولویت برای آژانس است.»

خطوط هوایی شاهد افزایش قابل توجهی در حوادث تداخل GNSS هستند. برای مقابله با این، ما به جمع آوری و به اشتراک گذاری هماهنگ داده های ایمنی GNSS نیاز داریم. دستورالعمل جهانی رویداد GNSS رویه ای از سازندگان هواپیما؛ تعهد دولت ها به حفظ سیستم های ناوبری سنتی به عنوان پشتیبان در مواردی که GNSS جعلی یا پارازیت شده است. در اجرای این موارد، پشتیبانی و منابع EASA و سایر مقامات دولتی ضروری است. و خطوط هوایی شرکای مهمی خواهند بود. ویلی والش، مدیرکل یاتا، گفت: هر اقدامی که انجام شود، باید نقطه کانونی راه حل باشد، زیرا آنها خط مقدم مقابله با خطر هستند.

اقدامات مورد توافق کارگاه برای انعطاف پذیرتر کردن خدمات موقعیت یابی، ناوبری و زمان بندی (PNT) ارائه شده توسط GNSS، عبارتند از:

  • گزارش و به اشتراک گذاری داده های رویداد تداخل GNSS. در اروپا، این از طریق رخ می دهد طرح گزارش رویداد اروپایی و برنامه Data4Safety EASA. از آنجایی که این یک مشکل جهانی است، برای درک بهتر و کامل، پیوستن به تمام اطلاعات موجود از گزارش ها با اتصال پایگاه های داده مانند تبادل اطلاعات پرواز یاتا (FDX) یا Eurocontrol EVAIR. این موضوع در بحث بین تمامی ذینفعان ذینفع گنجانده خواهد شد که در ادامه این کارگاه راه اندازی خواهد شد.
  • راهنمایی از طرف سازندگان هواپیما. این تضمین می کند که اپراتورهای هواپیما به خوبی مجهز هستند تا موقعیت های پارازیت و جعل را در راستای همسویی با بولتن اطلاعات ایمنی EASA (SIB) 2022-02R2.
  • هشدار دهنده: EASA به ذینفعان مربوطه (شرکت های هواپیمایی، ارائه دهندگان خدمات ناوبری هوایی (ANSP)، صنعت تولید و فرودگاه ها) در مورد حملات اطلاع خواهد داد.
  • پشتیبان گیری: هوانوردی باید حداقل شبکه عملیاتی (MON) از وسایل کمک ناوبری سنتی را حفظ کند تا اطمینان حاصل شود که یک نسخه پشتیبان معمولی برای ناوبری GNSS وجود دارد.

پیشینه “جعل” و “جمع کردن”

در سال‌های اخیر، سیستم جهانی ناوبری ماهواره‌ای (GNSS) پارازیت و حوادث جعل به طور فزاینده‌ای یکپارچگی سرویس‌های موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌بندی (PNT) را در سراسر اروپای شرقی و خاورمیانه تهدید کرده است. حوادث مشابهی در سایر نقاط جهان گزارش شده است. GNSS یک سرویس مبتنی بر صورت فلکی ماهواره ای مانند سیستم موقعیت یاب جهانی ایالات متحده (GPS) و گالیله اتحادیه اروپا است. «پاره‌سازی» سیگنال را مسدود می‌کند، در حالی که «جعل» اطلاعات نادرست را به گیرنده داخل هواپیما ارسال می‌کند.

این اختلالات چالش‌های مهمی را برای طیف وسیع‌تری از صنایعی که به خدمات موقعیت‌یابی دقیق از جمله هوانوردی متکی هستند، ایجاد می‌کند. چنین حملاتی متعلق به دامنه امنیت سایبری، تهدید ایمنی که EASA یک جعبه ابزار برای آن ایجاد کرده است. مقامات ملی هوانوردی (NAAs) در اروپا به صراحت EASA را موظف کرده بودند تا اقداماتی را برای مقابله با این خطر انجام دهد.

در مورد کارگاه

شرکت کنندگان در کارگاه اطلاعاتی را در مورد رویدادهای واقعی تجربه شده به اشتراک گذاشتند تا درک جمعی از تهدید درک شده را عمیق تر کنند. قدردانی گسترده ای از سوی شرکت کنندگان از این رویداد و درک مشترکی از لزوم رسیدگی به این موضوع به طور جمعی به موقع وجود داشت. بیش از 120 شرکت کننده از خطوط هوایی، تولیدکنندگان، تامین کنندگان سیستم، ANSP ها و موسسات به این رویداد حضوری که در 25 ژانویه 2024 در کلن برگزار شد، پیوستند.منبه خبر