راهنمای گردشگری

راهنمای فارسی گردشگری

EASA برای اطلاع مسافران هوایی در مورد اثرات زیست محیطی پروازشان


کلن، 25 ژانویه 2024 — از سال 2025، هنگام رزرو آنلاین پرواز، مسافران می توانند اطلاعات استاندارد شده در مورد “ردپای کربن” و “کارایی کربن” پروازها در اتحادیه اروپا را به همراه توضیحی درباره نتیجه مشاهده کنند. این امر از طریق به دست خواهد آمد طرح برچسب گذاری زیست محیطیابتکاری به رهبری آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا (EASA) که هدف آن ارائه اطلاعات زیست محیطی قابل اعتماد و هماهنگ در مورد پروازهای مسافران است.

برای خطوط هوایی، طرح برچسب‌گذاری زیست‌محیطی یک چارچوب رقابت منصفانه را ترویج می‌کند که تلاش‌های پایداری را به رسمیت می‌شناسد، که شفافیت و در نتیجه رقابت‌پذیری را برای بازار به ارمغان می‌آورد.

ماریا روئدا، مدیر استراتژی و مدیریت ایمنی در EASA گفت: «طرح برچسب‌گذاری به مسافران این امکان را می‌دهد که هنگام رزرو پرواز خود، بر اساس اطلاعات قابل اعتمادی که از یک آژانس خبره، اما بی‌طرف به دست می‌آید، انتخاب‌های پایداری داشته باشند. “این پیشرفت به سمت کربن زدایی هوانوردی قابل مشاهده خواهد بود و به مسافران این امکان را می دهد که بخشی از راه حل باشند – با اطمینان از اینکه آنها می توانند فعالانه از تأثیر انتخاب های سفر خود آگاه باشند.”

برای محاسبه ردپای کربن و کارایی کربن، EASA به داده های تاریخی واقعی ارائه شده توسط خطوط هوایی نگاه می کند و ردپای کربن به ازای هر مسافر و کارایی کربن را برای پروازهای آینده پیش بینی می کند. استفاده از داده های عملیاتی واقعی، دقت و قابلیت اطمینان بیشتری را برای محاسبه تضمین می کند.

شرکت در طرح برچسب گذاری زیست محیطی برای خطوط هوایی داوطلبانه خواهد بود. خطوط هوایی که انتخاب می کنند ملزم به ارائه اطلاعات پرواز برای همه پروازهایی هستند که در محدوده طرح ابتکاری قرار می گیرند به EASA. آنها نمی توانند انتخاب کنند که داده ها را فقط برای مسیرهای خاصی ارسال کنند. یک الزام دیگر برای کسانی که انتخاب کرده اند این است که باید نتیجه را در سیستم رزرو خود نشان دهند و بنابراین اطمینان حاصل کنند که این اطلاعات به دست مسافران می رسد. EASA در حال راه‌اندازی یک طرح اولیه برای شرکت‌های هواپیمایی علاقه‌مند است تا راهنمایی‌هایی ارائه کند و به آنها امکان ارزیابی اولیه را بدهد.

مرحله مقدماتی آیین‌نامه اجرایی در مورد طرح برچسب‌گذاری زیست‌محیطی در طول سال 2024 انجام خواهد شد. در 22 و 23 ژانویه، آژانس میزبان اولین کارگاه آموزشی برای ترویج ابتکار عمل و حضور سهامداران هوانوردی و سفر بود. این کارگاه با همکاری کمیسیون اروپا – DG Move برگزار شد و پس از یک فراخوان آزاد برای ثبت نام، از حدود 70 نماینده از خطوط هوایی، انجمن های هواپیمایی و آژانس های مسافرتی آنلاین استقبال کرد. جلسه بعدی این کارگاه در تاریخ 9 آوریل 2024 در بروکسل برگزار خواهد شد.

زمینه

در 18 اکتبر 2023، مقررات هوانوردی ReFuelEU به قانون امضا شد. این ابتکار تا حد زیادی برای ترویج استفاده از سوخت های هوایی پایدار (SAF) در بخش هوانوردی و مجموعه جدیدی از وظایف را به EASA می دهد.

طرح برچسب‌گذاری زیست‌محیطی بخش دیگری از مقررات هوانوردی ReFuelEU است که هدف آن ارائه اطلاعات واضح، دقیق و استاندارد در مورد عملکرد زیست‌محیطی پروازها به مصرف‌کنندگان است.

اطلاعات بیشترمنبه خبر