راهنمای گردشگری

راهنمای فارسی گردشگری

EASA اولین مقررات اتحادیه اروپا را در مورد حمل و نقل زمینی پیشنهاد می کند


کلن، 16 ژانویه 2024 – آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا اولین پیشنهاد برای تنظیم خدمات زمینی در سراسر فرودگاه‌های اتحادیه اروپا، افزایش ایمنی، امنیت سایبری و ثبات تمامی اقداماتی که قبل و بعد از پرواز روی زمین رخ می‌دهد و مزایایی را برای مسافران و خطوط هوایی آنها به ارمغان می‌آورد.

این نظربرای اولین بار، مقرراتی را پیشنهاد می کند که تقریباً 300000 کارگر در صنعت حمل و نقل زمینی، یکی از بزرگترین گروه های کارکنان هوانوردی را تحت تأثیر قرار می دهد. مقررات همچنین تضمین می کند که حمل و نقل زمینی تحت پوشش قرار می گیرد مقررات (EU) 2022/1645 در مورد امنیت سایبری

حمل و نقل زمینی شامل هرگونه فعالیتی است که روی زمین برای آماده کردن هواپیما و مسافران آن برای خروج یا رسیدن انجام می شود. این شامل:

  • بارگیری و تخلیه هواپیما با محموله، پست و چمدان؛
  • سوار شدن و پیاده شدن مسافران؛
  • یخ زدایی و ضد یخ؛
  • سوخت گیری؛ و
  • ایمن سازی هواپیما بر روی زمین در هنگام چرخش، پس زدن و بکسل کردن.

تا به حال، این حوزه اصلی هوانوردی عمدتاً خود تنظیم شده است. در بیشتر موارد، ترتیبات عملیاتی، از جمله مواردی که ایمنی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، تنها در قراردادهای خدمات دوجانبه بین ارائه‌دهندگان خدمات حمل‌ونقل زمینی و اپراتورهای هواپیمایی که به آنها خدمات ارائه می‌دهند، درج می‌شود.

ایمنی هوانوردی از زمین شروع می شود. لوک تایتگات، مدیر اجرایی موقت EASA، گفت: این پیشنهاد کاملاً جدید یک شکاف مهم در مقررات کلی عملیات هوانوردی در اتحادیه اروپا را پر می کند، به این معنی که ما اکنون یک رویکرد تمام عیار برای تضمین ایمنی هوانوردی و امنیت سایبری خواهیم داشت. برای مسافران و خطوط هوایی آنها، این اطمینان را افزایش می دهد که عملیات حمل و نقل زمینی به طور ایمن و مداوم در تمام فرودگاه های اصلی در سراسر کشورهای عضو EASA انجام می شود.

این نظر یک رویکرد کارآمد در مورد نظارت بر سازمان های خدماتی زمینی توسط مقامات ذیصلاح پیشنهاد می کند. انتظار می‌رود این امر از تأیید چندگانه فعالیت‌ها و جنبه‌های سازمانی یکسان جلوگیری کند و به تدریج تعداد قابل توجهی از ممیزی‌های انجام شده توسط اپراتورهای هواپیما را کاهش دهد. به این ترتیب، سازمان ها باید بتوانند منابع خود را از حسابرسی به مدیریت ایمنی عملیات خود بهتر تخصیص دهند. در حال حاضر، اپراتورهای هواپیما مسئولیت کلی ایمنی هواپیما و ایمنی پرواز را حفظ خواهند کرد.

تایتگات گفت: «امروز، یک سازمان بزرگ خدمات رسانی زمینی که در 100 ایستگاه فعالیت می کند، ممکن است در یک سال بیش از 600 ممیزی از سوی ذینفعان خارجی انجام شود که مستلزم تقریباً 5000 ساعت کار است. «در آینده، اپراتورهای هوایی قادر خواهند بود تنها یک بار به نتایج نظارتی که توسط مقامات ذیصلاح انجام می شود تکیه کنند و ممیزی های خود را فقط به جنبه های اضافی لازم کاهش دهند. این هزینه ها را کاهش می دهد و منابع را برای تمرکز بر عملیات مهم تر آزاد می کند.

فرآیندهای حمل و نقل زمینی با رشد حمل و نقل هوایی تجاری، بدون مقررات مرکزی، به طور ارگانیک رشد کردند. در حالی که حمل و نقل زمینی نقش بزرگی در تضمین ایمنی پروازها ایفا می کند، می تواند مشکلات ایمنی را نیز ایجاد کند. به عنوان مثال، بیشتر وسایل نقلیه‌ای که روی پیش‌بند فرودگاه حرکت می‌کنند، بخشی از عملکرد حمل و نقل زمینی هستند – جابجایی مسافران یا چمدان‌ها، قرار دادن پله‌ها در کنار هواپیما، یا کمک به خود هواپیما برای ترک جایگاه پارکینگ.

مقررات جدید حمل و نقل زمینی، سازمان های حمل و نقل زمینی و اپراتورهای هواپیماهای خودگردانی را که عملیات حمل و نقل هوایی تجاری با هواپیما را انجام می دهند، ملزم می کند که خودشان اعلام کنند که با الزامات اتحادیه اروپا مطابقت دارند. این امر می تواند با به کارگیری رویه های عملیاتی توسعه یافته توسط خودشان یا استانداردهای صنعت و شیوه های خوب توسعه یافته و به طور مداوم توسط صنعت در دهه های گذشته بهبود یابد. سازمان ها باید ثابت کنند که سیستم مدیریتی متناسب با پیچیدگی عملیات خود دارند. این شامل یک سیستم مدیریت ایمنی، آموزش برای کارکنان، یک برنامه تعمیر و نگهداری برای تجهیزات پشتیبانی زمینی و روش های عملیاتی تعریف شده همراه با فرهنگ ایمنی قوی است، که در آن هر گونه مسائل ایمنی بدون جریمه به گزارشگر گزارش می شود، به سرعت مورد توجه قرار می گیرد و به عنوان درسی استفاده می شود. بهبود بیشتر ایمنی در ارائه خدمات.

پیش بینی می شود مقررات حمل و نقل زمینی در اواخر سال 2024 یا اوایل سال 2025 منتشر شود نظر یک دوره انتقالی سه ساله را برای اجرا پس از انتشار آیین نامه پیشنهاد می کند.منبه خبر