راهنمای گردشگری

راهنمای فارسی گردشگری

آیا انتقادات جدید درباره واکنش سفر فرودگاه هنگ کنگ به خرابی صفحه نمایش موجه است؟


دوشنبه 24 ژوئن 2024

زمان خواندن: 3 دقایق

کارشناسان و منتقدان نسبت به مدیریت فرودگاه بین المللی هنگ کنگ در مورد نقص قابل توجه سیستم نمایش اطلاعات پرواز و جمع آوری چمدان ابراز نگرانی کرده اند. این نقص در صبح روز یکشنبه رخ داد که باعث هرج و مرج شد و منجر به از دست رفتن پرواز برای برخی از مسافران شد. ناظران اشاره کرده اند که پاسخ فرودگاه با تأخیر و فاقد رویکرد انسان محور بوده و خواستار بازنگری کامل و بهبود طرح های اضطراری فرودگاه هستند.

از اداره فرودگاه خواسته شده است که علت دقیق سقوط سیستم را مشخص کند. این تماس پس از آن صورت گرفت که این حادثه صفحه نمایش اطلاعات پرواز و چمدان را برای بیش از 9 ساعت از ساعت 7 صبح غیرفعال کرد. آلن زمن، سرمایه دار سرگرمی و عضو سابق هیئت مدیره این مقام، بر نقش حیاتی فرودگاه در اقتصاد هنگ کنگ تاکید کرد. او استدلال کرد که فرودگاه باید دارای سیستم های پشتیبان قوی برای مدیریت موثر چنین شرایط اضطراری باشد.

زمان اظهار داشت که یک فرودگاه با عملکرد بالا ضروری است و این حادثه به عنوان یک درس حیاتی عمل می کند. او بر نیاز به مدل‌های پشتیبان جامع برای فناوری‌های مختلف، به‌ویژه آن‌هایی که مربوط به سیستم‌های اطلاعاتی هستند، که برای تداوم عملیاتی حیاتی هستند، تأکید کرد. زمان پیشنهاد کرد که فرودگاه باید جبران خسارت مسافران آسیب دیده را در نظر بگیرد زیرا این اختلال تقصیر آنها نبوده بلکه یک مشکل مدیریت فرودگاه است.

پاسخ به دلیل عدم آمادگی مورد انتقاد قرار گرفت

رونالد پونگ، متخصص مدیریت امنیت اطلاعات و رئیس کمیته مدیریت فناوری اطلاعات کنسرسیوم شهر هوشمند، از زمان پاسخگویی فرودگاه انتقاد کرد. وی خاطرنشان کرد که تأخیر در تأیید و اطلاع رسانی مشکل – تقریباً دو ساعت پس از اولین بار شناسایی – غیرقابل قبول است. پونگ استدلال می‌کرد که نظارت مستمر باید فوراً مشکل را شناسایی می‌کرد و امکان فعال‌سازی سریع طرح‌های اضطراری و اطلاع‌رسانی عمومی به موقع را فراهم می‌کرد.

در ابتدا از طریق اطلاعیه هایی در سالن حرکت مسافران از خرابی سیستم مطلع شدند. با این حال، بسیاری خواندن به‌روزرسانی‌های دست‌نویسی که جایگزین نمایشگرهای الکترونیکی شده بودند، دشوار بود. علاوه بر این، کارت‌های پرواز اعداد صحیح دروازه را نشان نمی‌دهند و این سردرگمی را تشدید می‌کند. پونگ نشان داد که مشکلات احتمالاً از سیستم‌های بک‌اند فرودگاه سرچشمه می‌گیرد تا خود صفحه‌نمایش. او حدس زد که این موضوع می‌تواند شامل فرآیندهای شخص ثالثی باشد که با سیستم‌های سازمان فرودگاهی ارتباط برقرار می‌کنند و خواستار برقراری ارتباط شفاف در مورد اینکه آیا خطا مربوط به خطوط هوایی یا زیرساخت‌های سازمان است.

برنامه های اضطراری ناکافی

این حادثه شکاف های قابل توجهی را در مدیریت بحران و آمادگی واکنش به حوادث فرودگاه نشان داد. یکی از مدیران فرودگاه در ظهر اذعان کرد که این مسائل به سرعت حل نخواهد شد و کارکنان را بر آن داشت تا نمایشگرهای دیجیتالی موقتی را برای اطلاعات پرواز در سالن مبداء نصب کنند. با این حال، این اقدامات کوتاهی کردند، زیرا مسافران خاطرنشان کردند که به روز رسانی برخی از تخته های سفید در سالن ورودی به ندرت و ناکافی است.

فرانسیس فونگ پو کیو، رئیس افتخاری فدراسیون فناوری اطلاعات هنگ کنگ، به فقدان رویکرد انسان محور در اقدامات اضطراری فرودگاه اشاره کرد. او از یک سیستم پشتیبان حمایت کرد که بتواند به طور مستقل عمل کند و حداقل 80٪ عملکرد را در هنگام خرابی سیستم اولیه حفظ کند. فونگ توضیح داد که چنین سیستمی باید قابلیت “failover” را داشته باشد و در صورت خرابی برنامه فعال، به طور یکپارچه به سرور یا سیستم آماده به کار سوئیچ کند. وی تاکید کرد که سازمان فرودگاه باید برنامه های پشتیبان خود را تقویت کند یا یک سیستم جدید و قابل اعتماد توسعه دهد، به ویژه با توجه به پروژه توسعه در حال انجام که شامل باند جدید، ترمینال دوم و کانکس جدیدی است که انتظار می رود در سال جاری تکمیل شود.

مقایسه با سایر فرودگاه ها

حادثه در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ جدا نیست. خرابی های مشابهی در فرودگاه های بزرگ در سراسر جهان رخ داده است. در سال 2018، فرودگاه‌های گاتویک و هیترو در لندن با نقص صفحه نمایش مواجه شدند و کارکنان مجبور شدند اطلاعات پرواز را به صورت دستی از طریق تخته‌های سفید ارائه کنند. در Gatwick، کابل فیبر نوری Vodafone آسیب دیده منجر به هرج و مرج شد، در حالی که در بریستول، یک حمله سایبری صفحه های اطلاعات پرواز را به مدت دو روز خالی کرد و باعث شد فرودگاه برای کنترل این مشکل، صفحه نمایش را آفلاین کند. این فرودگاه ها مانند هنگ کنگ برای برقراری ارتباط با مسافران از تخته های سفید و مگافون استفاده می کردند.

همانطور که فرودگاه بین المللی هنگ کنگ به پیامدهای این حادثه رسیدگی می کند، مشخص می شود که برنامه های اضطراری قوی و سیستم های پشتیبان برای حفظ یکپارچگی عملیاتی و رضایت مسافران بسیار مهم هستند. واکنش سازمان فرودگاهی و آمادگی آتی هم توسط مردم و هم کارشناسان صنعت به دقت زیر نظر خواهد بود.ایرلاین نیوز

Blog

تاجیکستان با سیاست سفر بدون ویزا برای 62 کشور از جمله روسیه، ژاپن، کشورهای شینگن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، صنعت گردشگری را افزایش می دهد.

تاجیکستان با سیاست سفر بدون ویزا برای 62 کشور از جمله روسیه، ژاپن، کشورهای شینگن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، صنعت گردشگری را افزایش

ادامه مطلب »